Clayo Clinic
Menu

Slovníček pojmů

Nemusíte se bát nesrozumitelných lékařských zpráv. Celým procesem léčby Vás provedeme a vše vysvětlíme.

Přesto byste se možná rádi více orientovali v odborné terminologii, proto jsme připravili abecední slovníček pojmů.

AFC (antral folicul count)

Ultrazvukové vyšetření vaječníku, kdy dle počtu tzv. nerostoucích folikulů odhadujeme ovariální rezervu u dané pacientky.

AID (arteficial insemination of donor)

Nitroděložní inseminace s použitím spermií dárce.

AMH (antimullerian hormon)

Hormon, jehož hodnota u žen určuje tzv. ovariální rezervu – „množství vajíček ve vaječníku“.

Asistovaný hatching (AH)

Oocyt, později embryo, má okolo sebe obal, který se nazývá zona pellucida. Tento obal musí embryo opustit, aby se mohlo uchytit v děloze. Tento proces se nazývá hatching. Někdy je tento obal moc silný nebo tuhý a embryo není schopno obal opustit. Předpokládá se, že to v některých případech může být důvod neplodnosti. Tento stav je možno napravit tím, že embryolog vytvoří v obalu malý otvor a umožní tak embryu obal lehce opustit.

Astenospermie

Výsledek spermiogramu, kdy procento pohyblivých spermií nedosahuje spodní hranici stanovené normy, tedy 40%.

Azoospermie

Situace, kdy se v ejakulátu nenacházejí žádné spermie.

Blastocysta

Embryo obvykle ve stáří 5 dní, kdy se již diferencuje část buněk pro základ placenty (trofoblast) a část buněk pro základ plodu (embryoblast).

Klinická gravidita

Gravidita, kterou již nalézáme ultrazvukovým vyšetřením v děloze. O biochemické graviditě mluvíme pouze při pozitivitě hormonu HCG buď gravitestu z moče, nebo z krve.

Donor

Dárce

Embryo

Zárodek, vzniká oplozením oocytu spermií.

EmbryoGen

Jde o nové kultivační medium, které obsahuje důležitý cytokin (GM-CSF), který vytváří ideální prostředí pro správné dělení a vývoj embrya. Používá se na kultivaci embryí do 72 hodin. Je vhodný pro pacientky s opakovanými reprodukčními neúspěchy a pro pacientky s anamnézou opakovaného potrácení.

EmbryoGlue

Je medium speciálně vyvinuté tak, aby došlo k ideální komunikaci mezi sliznicí děložní a embryem po embryotransferu. Medium je obohaceno o především o hyaluronan, vytváří tím vhodné prostředí k implantaci embrya. EmbryoGlue je vhodné především u žen nad 35 let.

Embryotransfer (ET)

Zavedení embryí do dělohy tenkým katetrem pochvou přes čípek děložní.

Endometrióza

Onemocnění, kdy buňky sliznice děložní se nacházejí mimo dutinu děložní. Původ onemocnění není zcela jasný. Tyto buňky se mohou nacházet na vaječníku a tvoří typické endometroidní cysty, které jsou někdy spojovány s neplodností. Pokud se nacházejí jinde v pánvi, mohou někdy způsobovat bolesti nebo vytvářet srůsty, které omezí průchodnost vejcovodů.

Endometrium

Sliznice děložní: výstelka dutiny děložní, která mění svou kvalitu během menstruačního cyklu. V určité fázi cyklu má schopnost přijmout embryo, aby se mohlo dále vyvíjet.

ERA (endometrial receptivity array)

Test, kterým prokazujeme, zda endometrium v den embryotransferu je schopno přijmout embryo. Pokud ne, umí určit, kdy máme provést embryotransfer. Zda dříve nebo později. Provádí se při opakovaných neúspěších v asistované reprodukci.

Folikul

Dutinka vyplněná tekutinou na vaječníku, ve kterém dozrává vajíčko. V klidovém stavu má velikost do 8mm. Postupně roste až do průměru 18-24mm, kdy praská a vajíčko se uvolní (viz ovulace).

Folikulometrie

Měření velikosti folikulu ultrazvukem. Provádí se opakovaně po několika dnech ke sledování růstu folikulu a předpovědi nebo průkazu ovulace.

Fragmentace DNA spermií

Nadstandardní test pro vyšetření kvality ejakulátu. Výsledkem je procento spermií s porušenou DNA v hlavičce spermie. Tímto vyšetřením získáme další informace o kvalitě spermií, které je možné využít při plánování dalšího postupu léčby.

Genetické vyšetření

Genetické vyšetření spočívá v pohovoru obou partnerů s klinickým poradcem. Význam genetického vyšetření je v dnešní době mnohdy přeceňován. Pokud má žena pravidelný cyklus s ovulací a muž normální hodnoty spermiogramu, je pravděpodobnost výskytu genetické abnormality téměř stejná jako v široké populace.

GTH (gonadotropní hormony)

Hormony, které jsou přirozeně produkovány v hypofýze (endokrinní žláza v mozku), regulují funkci vaječníku. Jsou vyráběny jako léky, kterými dokážeme „donutit“ vaječník, aby na něm vyrostlo více folikulů než jeden. Říkáme tomu řízená hormonální stimulace. Jsou pouze ve formě injekcí.

Hormonální stimulace

Proces, kterým zahajujeme léčbu IVF. Probíhá v první polovině cyklu cca 10-15 dní. Pomocí hormonálních léků stimulujeme činnost vaječníků tak, aby najednou dozrálo více vajíček než jedno.

HyCoSy (Hysterosaplingo Contrast Sonography)

Metoda, která se používá k vyšetření průchodnosti vejcovodů. Principem metody je zavedení kontrastního roztoku do dělohy, který pak v ideálním případě proniká do vejcovodů a dále do dutiny břišní, kde se vstřebá. Pomocí ultrazvukového vyšetření tento proces sledujeme. Z možných vyšetření je tato metoda nejšetrnější. Pacientky popisují při vyšetření pocity jako při menstruaci, které pak odeznějí. Je-li potřeba, provádíme toto vyšetření i v krátké celkové anestesii.

Hysteroskopie

Menší gynekologický výkon, kdy se zavede optika přes pochvu a čípek děložní do dutiny děložní. Můžeme tak zhodnotit tvar dutiny děložní, kvalitu děložní sliznice a vidíme ústí vejcovodů. Metoda slouží k průkazu polypů či jiných patologií. Operační hysteroskopie se nazývá resektoskopie, kdy pomocí nástrojů lze některé patologické útvary z dělohy odstranit. Lze kombinovat s biopsií endometria či HyCoSy. Toto vše provádíme na našem pracovišti.

ICSI (intracytoplasmic sperm injection into the oocyte)

Typ oplození, kdy embryolog vybere dle vzhledu a pohybu spermii a vloží ji přímo do vajíčka

Implantace

„Uhnízdění“ embrya ve sliznici děložní.

Implantační okno

Krátké období cca 2 dny, kdy sliznice děložní je schopná přijmout embryo „k uhnízdění“. Je to 6 až 7 dní po ovulaci.

Indukce (vyvolání) ovulace

Nedochází-li ke zrání vajíčka – ovulaci, hodnotíme stav jako anovulaci. Častokrát se toto projevuje nepravidelným menstruačním cyklem ve smyslu jeho prodloužení. V  mnohých případech tuto ovulaci lze indukovat antiestrogenní látkou (např. Clostilbegyt, Tamoxifen tbl.), eventuelně látkou ze skupiny inhibitorů aromatázy (Femara tbl.), která se podává v první polovině cyklu. Samotné užívání gestagenů (progesteron) ve druhé polovině cyklu sice vyvolá menstruaci, ale ne ovulaci, a proto nemá smysl je takto užívat. Na clomifen citrát a jemu podobné látky dobře reaguje cca 80% žen, ale pouze cca 60% z nich otěhotní. Udává se, že neotěhotní-li žena po třech, maximálně šesti cyklech, nemá smysl clomifen citrát dále užívat. Další skupinou léků, které indukují – stimulují ovulaci, jsou gonadotropní hormony. Jsou ve formě podkožních injekcí, které se aplikují v první polovině cyklu a je nutno tuto stimulaci monitorovat ultrazvukem - folikulometrie. Jelikož léčba gonadotropními hormony je již dražší, snažíme se šanci maximalizovat, a proto stimulaci ovulace pomocí GTH vždy kombinujeme s intrauterinní inseminací.

IUI (intrauterinní inseminace)

Přenos pročištěných spermií tenkým katetrem přímo do dutiny děložní.

IVF (in vitro fertilizace)

Oplození ve zkumavce, tedy mimotělní oplodnění.

IVF cyklus s minimální stimulací

IVF cyklus, kdy podáváme nižší množství stimulačních léků než je obvyklé. Pak očekáváme růst méně folikulů, někdy jen jednoho.

Kryoembryotransfer (KET)

Embrya dnes mrazíme výhradně metodou zvanou vitrifikace. Tato metoda je sice dražší než dříve prováděné tzv. pomalé mražení, zajistí nám ale s větší pravděpodobností dobré přežívání embryí po rozmražení. Embrya mohou být zamražena (kryokonzervována) teoreticky nekonečně dlouho.

Výhodou KETu je jeho jednoduchost, kdy odpadá stimulace vaječníků a odběr vajíček, tedy aplikace injekcí a celková anestézie. Léčebné cykly s kryokonzervovanými embryi nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, jde však o celkově méně finančně náročnou léčbu než IVF+ET. Pokud má pár kryokonzervována embrya, má tak šanci otěhotnět pomocí KET a nemusí vstupovat do dalšího náročného procesu IVF. Úspěšnost otěhotnění je sice o něco nižší než z tzv. čerstvého cyklu (IVF +ET), celkové množství dětí narozených po KET je však v dnešní době již vysoké.

KET plánujeme buď v tzv. nativním (přirozeném) cyklu nebo s hormonální podporou tzv. s HRT.

KET v nativním cyklu můžeme plánovat pouze tehdy, má-li žena ovulační cyklus. Je tedy zapotřebí sledovat ovulaci pomocí ultrazvukového vyšetření -  folikulometrie, abychom stanovili den ovulace. Jde o 2-4 ultrazvukové kontroly. Při ovulaci folikul nejen uvolní vajíčko k oplození, což v tomto případě nepotřebujeme, ale tento folikul je hormonálně aktivní a připraví sliznici děložní k přijetí námi transferovaného embrya. Transfer embrya se provádí za 2-5 dní po ovulaci dle stáří embrya.

Při KETu s HRT připravujeme sliznici děložní pomocí estrogenů a gestagenů. Jde tedy nejčastěji pouze o užívání tabletek a vaginálních kapslí. Počet UZ kontrol je méně (1-2). Oba léky se užívají do gravitestu, a pokud dojde k těhotenství, pak je nutno u KETu s HRT užívat oba typy léků až do 12. týdne těhotenství, jelikož není vytvořeno žluté tělísko!

Kryokonzervace - zmražení

Spermie, vajíčka i embrya dnes umíme zamrazit v tekutém dusíku teoreticky na nekonečně dlouho. V tomto stavu v buňkách neprobíhají žádné procesy, vše se zastaví a jejich činnost se obnoví po rozmražení.

Laparoskopie

Miniinvazivní operační metoda břišní chirurgie, při které se pomocí tenkých dlouhých nástrojů pod kontrolou kamery provádějí operace orgánů břišní dutiny nebo malé pánve. Provádí se v celkové anestézii, je nutná krátká hospitalizace v nemocnici.

Low responder

Anglický výraz pro pacientku, které hůře reaguje na hormonální stimulaci v procesu IVF. Jedná se většinou o pacientku s nízkou ovariální rezervou.

Menstruační cyklus

Cyklus začíná 1. dnem krvácení a končí 1. dnem dalšího krvácení. Počítá se tedy od začátku do začátku menses. Pokud se menstruační krvácení dostaví do 10. hod dopoledne (ne jen špinění), počítáme to jako 1. den cyklu. Pokud se však krvácení dostaví po 10. hod dopoledne, jde o nultý den a 1. den cyklu je až den následující.

MESA (Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration)

Používá s u pacientů s obstrukční azoospermií. Jde o mikrochirurgické odsátí spermií z nadvarlete.

Myom

Často se vyskytující nezhoubný „nádor“ těla děložního. Vzniká ze svaloviny dělohy (myometria), kde vytváří ohraničené „koule“, které dělohu deformují. Dle toho, zda se vyskytují blíže dutiny děložní, uprostřed myometria či na povrchu dělohy je dělíme na submukosní, intramurální a subserosní. Souvislost s neschopností otěhotnět či s event. opakovanými potraty mít mohou, ale nemusí. Záleží na velikosti a umístění myomu v děloze. Někdy se odstraňují, někdy ponechají. Existuje již i jejich konzervativní léčba.

Nativní cyklus IVF

Cyklus IVF, kdy nepodáváme žádné hormonální stimulační léky.

Normospermie

Normální hodnoty spermiogramu ve všech parametrech

OHSS – ovariální hyperstimulační syndrom

Nadměrná reakce vaječníků na hormonální stimulaci v procesu IVF. Jde o soubor příznaků jako je zvětšení vaječníků, tlaky až bolesti v podbřišku, pocity na zvracení, ev. zvracení, omezené močení atd.

Oligospermie

Abnormální výsledek spermiogramu, kdy je koncentrace spermií v ejakulátu nižší než spodní hranice stanovené normy, tedy 15 milionů na mililitr.

Oocyt

Vajíčko. Je to největší buňka lidského těla, má průměr 0,1mm.

Ovariální rezerva

Jednoduše řečeno jde o „množství vajíček ve vaječníku“. Ženy mají nejvyšší hodnoty ovariální rezervy po pubertě a s věkem tyto hodnoty klesají. Hodnota ovariální rezervy a rychlost poklesu je velmi individuální. Ovariální rezervu odhadujeme pomocí hormonu FSH, přesněji pomocí hormonu AMH, ale také z UZ vyšetřením vaječníku – tzv. AFC (antral folicul count).

Ovarium (vaječník)

Ženský pohlavní orgán v malé pánvi, který uchovává oocyty a je hormonálně aktivní.

Ovulace

Okamžik prasknutí rostoucího folikulu na vaječníku a uvolnění vajíčka.

PGD/PGS (preimplantační genetická diagnostika/preimplantační genetický screening)

Metoda v procesu IVF, kdy embryo geneticky vyšetříme, zda je zdravé. Embryo můžeme vyšetřit na počet některých nebo všech chromozomů, zda některý nechybí či nepřebývá. Např. vyloučíme Downův syndrom. Dále můžeme vyšetřit embrya na choroby, které se vyskytují v rodině a je reálné riziko, že potomci tuto chorobu zdědí.

PICSI (Preselected intracytoplasmic sperm injection)

Jde o modifikovanou ICSI metodu, kdy je na základě funkčního testu vybrána spermie, která je následně injekčně vpravena do vajíčka. Metoda je vhodná pro páry s opakovaně špatnou kvalitou embryí či u opakovaných neúspěchů. Lze použít již i u prvního cyklu IVF, kdy pár chce svou léčbu v daném cyklu maximalizovat. PICSI nelze použít u výrazně patologického spermiogramu, kde je spermií velmi málo, nebo jsou zcela bez pohybu.

Plodné dny

Období v menstruačním cyklu ženy, kdy lze otěhotnět. Je to v období ovulace, s maximálním rozpětím až 7 dní před ovulací a 3 dny po ovulaci. Pokud má žena cyklus 28 dní, pak je to 14. den jejího cyklu. Pokud má žena cyklus kratší, nastává ovulace dříve – např. při cyklu 25 dní jde o 11. den cyklu. Pokud má žena cyklus delší, nastává ovulace později – např. při cyklu 35 dní nastává ovulace až 21. den.

Polyp

Česky „klk“ neboli slizniční výchlipka. V gynekologii se setkáváme s polypem sliznice děložní v dutině děložní nebo na čípku děložním. Pokud se u ženy, která chce otěhotnět, vyskytuje polyp v dutině děložní, je potřeba ho odstranit. Někdy se takový polyp může chovat jako nitroděložní tělísko a brání tak otěhotnění. Histologické vyšetření polypu pak i vyloučí i ev. zhoubný – maligní polyp, který je však u žen v reprodukčním věku vzácný.

Prodloužená kultivace

Kultivace embryí v laboratorních podmínkách déle než 48 hodin, maximálně však 144 hodin. Prodloužená kultivace slouží k výběru nejvhodnějších embryí pro embryotransfer. Pokud kultivujeme embrya déle než 48 hodin, můžeme tak lépe vyhodnotit kvalitu jejich vývoje a jejich životaschopnost.

Punkce oocytů

Odsátí folikulární tekutiny z vaječníků, ve které se nacházejí vajíčka. Tím získáme v procesu IVF vajíčka do laboratoře, abychom je mohli oplodnit. Provádí se v krátké celkové anestesii tenkou jehlou přes stěnu poševní.

Reprodukční období ženy

Období kdy žena může otěhotnět. Toto reprodukční období se může o pár let u každé ženy lišit. Schopnost ženy otěhotnět končí mnoho let před jejím posledním menstruačním krvácením v životě. Neschopnost otěhotnět po 40. roce věku ženy není chápáno jako nemoc, ale jako fyziologický proces reprodukčního stárnutí.

Sactosalpinx

Zánětlivě rozšířený vejcovod, kdy se oba jeho konce slepí a vejcovod se naplní tekutinou. Takto rozšířený ho můžeme vidět při UZ vyšetření. Někdy se rozlišuje hydrosalpinx, kdy vejcovod je již naplněn dlouho, stěny jsou ztenčené, zánět je vyhojen a pyosalpinx, kdy jde o akutně probíhající zánět a vejcovod obsahuje hnis. V akutní fázi se léčí antibiotiky. Takový vejcovod je často nevratně poškozen a někdy je lepší ho odstranit.

Social freezing

Kryokonzervace oocytů v takovém období ženy, kdy je mladá a její oocyty jsou ještě kvalitní. Z důvodů, které jsou dobře známé, se mnoho žen dnes rozhodne mít dítě až po 40. roce. Je obecně známo, že schopnost ženy otěhotnět s věkem klesá. Aby žena ve vyšším věku vůbec mohla mít své biologické dítě, lze vajíčka z doby jejího tzv. reprodukčního mládí“ rozmrazit a použít v programu IVF + ET. Aby tato metoda byla úspěšná, je nutno mrazit vajíčka maximálně do věku 35 let.

Spermiogram

Vyšetření ejakulátu (spermatu). Na jeho základě se posuzuje plodnost muže. Před tímto vyšetřením se doporučuje několikadenní sexuální abstinence.

Teratospermie

Abnormální výsledek vyšetření spermiogramu, kdy je v ejakulátu zvýšené procento spermií s abnormálním tvarem. Norma je velmi liberální. O teratospermii mluvíme, je-li procento vyšší než 96%.

TESE (Testicular Sperm Extraction)

Chirurgická operace, která se provádí u pacienta s azoospermií. Účelem je získat spermie přímo s mužské pohlavní žlázy. Je v celkové anestesii. Rozříznou se obaly varlete, získají se semenotvorné kanálky a pod mikroskopem se vyhledávají spermie. Spermie lze zamrazit nebo přímo použít k oplození pomocí ICSI. Lze i tzv. synchronizovat tuto operaci se stimulací jeho partnerky, kdy TESE se provede v den odběru oocytů (OPU). Na našem pracovišti provádíme obě tyto možnosti. Jde o ambulantní výkon. TESE není hrazeno z prostředků veřejného zdravotného pojištění.

Time lapse embryomonitoring

Metoda, která nám umožňuje kontinuálně sledovat vývoj embryí. Za neměnných podmínek okolního prostředí. Díky této metodě máme dokonalý přehled o vývoji každého konkrétního embrya. Dle dynamiky dělení i dle jiných parametrů, má pak embryolog možnost ideálně vybrat ta nejkvalitnější embrya k embryotransferu a rozhodnout se, která embrya jsou vhodná k mražení. Nutno kombinovat s metodou ICSI/PICSI.

Vitrifikace

Tzv. rychlé mražení používané ke kryokonzervaci embryí a oocytů. Tato metoda je dražší než dříve prováděné tzv. pomalé mražení, zajišťuje však lepší přežívání embryí nebo oocytů po rozmražení. Embrya/oocyty mohou být kryokonzervována v tekutém dusíku po teoreticky nekonečně dlouhou dobu.

Žluté tělísko (corpus luteum)

Útvar na vaječníku, který zbude po folikulu po ovulaci. Je hormonálně aktivní, produkuje estrogeny a především progesteron, který nám připraví sliznici děložní k přijetí embrya a dále zajišťuje jeho zdárný vývoj, dokud jeho funkci nepřebere placenta cca ve 12. týdnu těhotenství.

Clayo Clinic
Chcete vědět víc? Jsme tu pro Vás.

Chcete vědět víc? Jsme tu pro Vás.

Jak Vás budeme oslovovat
Clayo Clinic
Nepovinné
Clayo Clinic
Nepovinné
O jakou IVF léčbu máte zájem?
Nebo se nás můžete na cokoli zeptat:
Clayo Clinic
Veškerá komunikace je šifrovaná pomocí SSL a řídí se pravidly Ochrany osobních údajů (GDPR)
Odeslat formulář

Navštivte nás

Máme uzavřeny smlouvy se zdravotními pojišťovnami v ČR

Certifikáty, partneři a auditoři

UPOZORNĚNÍ NA ZMĚNU OTEVÍRACÍ DOBY: 

Během státních svátků 1. a 8. května 2024 bude naše klinika otevřena POUZE pro OBJEDNANÉ pacienty.

Děkujeme za pochopení!