Rozhovor rádia Frekvence 1 s MUDr. Monikou Polákovou
Poslední dobou se hodně mluví o tom, že počet neplodných párů stoupá. Čím si myslíte, že to je způsobeno?
Řekla bych, že tento trend je dán několika faktory. Za prvé obecně zhoršující se schopnost lidí otěhotnět - kam patří hlavně zhoršující se kvalita spermií. Za druhé posun rodičovství do vyššího věku a za třetí přicházejí k nám takové páry, kteří by se o dítě již jaksi z objektivních ( zdravotních či věkových) důvodů nesnažili, ale díky medializaci léčby neplodnosti získají pocit, že to určitě pomocí asistované reprodukce půjde.
Mění se tedy důvody, proč nemohou lidé otěhotnět?
Ano, a to výrazně. Ubývá neplodnosti v důsledku neprůchodnosti vejcovodů, a to díky důslednějšímu léčení zánětů, tedy gynekologických zánětů, které mohou vejcovody poškodit. Dále se zvyšuje množství párů s výraznou nadváhou i obezitou. Obézní ženy častěji mají anovulaci, tedy nedochází u nich ke zrání vajíčka, obézní muži mají horší kvalitu spermií. Spektrum příčin léčby neplodnosti ale zásadně ovlivnil věk žen, které se k nám přijdou léčit, a to souvisí s množstvím a kvalitou jejich vajíček.
Jak je to tedy s věkem ženy a její schopností otěhotnět?
Uvádí se, že i u muže s normálními hodnotami spermiogramu je cca 10% spermií geneticky špatných a nejsou schopné oplození. Žena je na tom bohužel mnohem hůře. Zpočátku cca ve 20-25 letech dozrávají k ovulaci ta nejkvalitnější vajíčka. Ve 30ti letech je cca 30% vajíček geneticky vadných, tj. není schopno oplození nebo po oplození dalšího vývoje. Ve 40ti letech je to již ale celých 80% a po čtyřicítce se toto procento za pár let přiblíží ke 100%. Toto procento se samozřejmě velmi individuální, dá se říci, že jsou ženy, které jsou na tom lépe, ale bohužel ženy, které dosáhnou vysokého procenta nekvalitních vajíček například ve 35 letech, ale i dříve. Neschopnost ženy otěhotnět po 40. roce věku nelze chápat jako nemoc, ale přirozený proces reprodukčního stárnutí ženy. Setkáváme se s tím, že mnohé ženy (i muži) si myslí, že dokud žena menstruuje, tak může otěhotnět. Její schopnost otěhotnět končí ale mnoho let dříve, a to dokonce i tehdy, když pravidelnou menstruaci a dochází k ovulaci. Ovulují však již ta zbylá nekvalitní vajíčka.
Jak žena pozná, že již nemůže otěhotnět v důsledku kvality jejich vajíček?
Tedy je jasné, že nejlepším ukazatelem je její věk. Dále těmto ženám se může (ale nemusí) zkracovat cyklus a ovulace se posunuje dopředu. Dobrým ukazatelem je hormon AMH. Jeho nízké hodnoty mohou (ale nemusí) znamenat, že vajíček je vaječníku méně a těhotenství by se nemělo odkládat. Tento hormon bohužel ale v současné době není hrazen pojišťovnou.
Kolik stojí stanovení tohoto hormonu?
700-1200 Kč.
Kolik stojí ve Vašem Centru?
U nás stojí 755 Kč.
Co tedy ženám radíte?
Je velice jednoduché říkat neodkládejte mateřství do vyššího věku, ale je potřeba se na to podívat v širším kontextu. Je mnoho žen, které tento diktát svých biologických hodin jistě vnímá, ev. jim to jejich okolí nám ve svém okolí neustále připomíná. Mám ve svém okolí mnoho žen, které i když jsou vzdělané, řekněme dělají kariéru či chtějí cestovat, tak se rozhodně nechtějí vzdát toho, aby neměly děti, za to jim ta kariéra zase nestojí. Jsou to mnohokrát ženy, které žádného partnera nemají, vlastně již panikaří, aby nějakého měly kvůli dítěti a v této situaci je velice nesnadné se seznamovat, jelikož ev. potenciálním partneři cítí tento tlak na dítě, a to muži nemají rádi. Dále mnoho žen ve věku, kdy už by to dítě měly mít. Žijí však ve svazcích, kdy partner si např. není partnerkou jistý, do rodiny se mu nechce, ale rozejít se také nechce a tento pro ni důležitý čas stráví nerozhodným přešlapováním na místě. Proto mně osobně je vlastně těchto žen líto, jelikož výčitka od nás, reprodukčních lékařů, jde k nim, ale v pozadí problému jsou často jejich partneři. Radím tedy mužům: Buďte, prosím, zodpovědní, mějte se svou partnerkou dítě a nečekejte, až to nepůjde.
Co pro tyto páry, které nemohou otěhotnět v důsledku věku, tedy v důsledku nekvalitních vajíček, dokážete udělat vy – Centra pro léčbu neplodnosti?
Mám pocit, že mnoho let byla léčba neplodnosti pomocí asistované reprodukce chápána, že jsme všemocní a když tady dnes máme IVF, tak to je v pohodě, nemusíme nikam spěchat, oni nám přece pomohou. To je ale do jisté míry omyl a jsem ráda, že již se hodně poslední dobou v médiích píše o tom, že věk ženy má vliv nejen na schopnost ženy otěhotnět přirozeně, ale i na schopnost ženy otěhotnět pomocí IVF. Pokud je příčina neplodnosti v nekvalitních vajíčkách, tak v současné době lékařská věda neumí tyto vajíčka udělat kvalitní, vyléčit je a nepomůže tomu ani celý proces IVF. Ostatně je velmi důležité zdůraznit, že léčbu neplodnosti pomocí IVF (in vitro fertilizace) dnes všechny pojišťovny hradí pouze do 39 let, tedy do narozenin 39 let.
Je pro tyto ženy nějaké řešení?
Naštěstí ano. Tento stav lze léčit pomocí darovaných vajíček. Spermiemi partnera se v laboratoři oplodní vajíčko od dárkyně a vzniklé embryo se pak transferuje do dělohy. Že na kvalitě vajíček velmi záleží nám potvrzuje fakt, že např. ženy starší 40ti let mají úspěšnost otěhotnění po IVF s vlastními vajíčky cca do 10%. Pokud se použije darované vajíčko u těchto žen, tedy starších 40ti let, tak úspěšnost na jeden pokus přesahuje 50%. Pomocí darovaných vajíček léčíme samozřejmě i ženy mladší, které z různých jiných důvodů nemají vlastní vajíčka.
Jak je to s úhradou od pojišťoven?
Léčbu neplodnosti pomocí darovaných vajíček žádná z pojišťoven nehradí.
Jak je to u nás s legislativou?
Darování gamet, tedy spermií, vajíček a i embryí je v České Republice povoleno, ale je přísně anonymní. Je povoleno sdělovat jen tzv. neidentifikující údaje o dárkyni, jako je krevní skupina, věk, barva očí, vlasů apod.. V debatě o zrušení anonymity se všichni lékaři z Center reprodukční medicíny shodujeme, že zrušení anonymity by ohrozilo a téměř ukončilo léčbu pomocí darování gamet. Bylo by to jak pro dárkyni, tak pro léčený pár příliš rizikové.
Kdo může být dárkyní vajíček? Jak přísná jsou tato pravidla?
Podmínkou dárování je věk mezi 18-35 lety. Může být svobodná i vdaná. Jsme raději, když už má děti, ale není to podmínkou. Je samozřejmé, že musí být zdravá, proto absolvuje určitá vyšetření, aby mohla darovat a také aby bylo pro ni darování bezpečné. Žena je gynekologicky vyšetřena, provedeme jí genetické a hormonální vyšetření, což je odběr krve a pohovor s genetikem. Dále je vyšetřena na pohlavně přenosné choroby. Tato vyšetření jsou i pro ni přínosem, jelikož se více o sobě dozví jak je na tom se svým zdravím a ev. s plodností.
Jak darování vajíček probíhá?
Pokud je žena zhodnocená, že je vhodná k darování, začne užívat hormonální antikoncepci, abychom si mohli naplánovat, kdy chceme, aby proběhlo darování. Po vysazení antikoncepce začne užívat hormonální léky k tomu, aby jí na vaječnících uzrálo více vajíček než jedno, jako v přirozeném cyklu. Tato tzv. hormonální stimulace probíhá cca 10.-15 dní a poté v krátké celkové narkóze dojde k odběru vajíček.
Nemůže darování vajíček nějak ovlivnit budoucí plodnost?
Na to se nás často ptají i naši kolegové – lékaři z jiných oborů. Ubývání vajíček ve vaječníku není způsobeno tím, že se vaječník vyčerpá díky zrání vajíček, tedy množstvím ovulací. V normálním menstruačním cyklu, kdy dozraje ženě jedno vajíčko k ovulaci, tak dalších 3-30 vajíček zanikne. Říkáme tomu kohorta zrajících vajíček a atrézie vajíček. Hormonální stimulací tím jen donutíme vaječník, aby ta vajíčka v tom daném cyklu nezanikla, ale aby uzrála, a my jsme je využili. Stejně tak hormonální antikoncepce, která brání zrání vajíček – ovulaci – tak nám neprodlouží „životnost“ vaječníku, jelikož k atrézii-zániku vajíček dochází stále, i při užívání HAK. Plodnost ženy tím tedy není ovlivněna.
Jak je to s finanční odměnou za takto proběhlé darování?
Jakékoliv darování orgánů a v tomto případě gamet musí být ze zákona bezplatné. Všem dárcům je ale uznávána tzv. náhrada ušlých zisků a vynaložených nákladů. Jelikož jde o poměrně časově náročný proces, je tato náhrada relativně vysoká.
Co byste posluchačům vzkázala na závěr?
……………..Nevím, asi „milujte se a množte se…."