Rozhovor s embryložkou Kateřinou Veselou

Čtyři okruhy otázek na náš tým IVF kliniky ProCrea Swiss IVF Center
Tentokrát s embryoložkou magistrou Kateřinou Veselou.
„Asistovaná reprodukce je dynamický obor 21. století“.
1) Co pro Vás znamená Váš pracovní den? Dobrodružství, napětí, radost nebo poslání?
Víceméně většina z jmenovaného. Při začátcích práce v embryologii si každý připadá, že jeho pracovní den je skutečně určitým posláním s cílem někomu pomoct. Postupem času ale zjistíte, že je to zase jen určitý druh práce, kterou ale však nikdy nesmíte ošidit, protože míra odpovědnosti, kterou máte vůči pacientkám, je obrovská. Donutí Vás to dělat vše na 100 %, s napětím přicházíte ráno do práce a čekáte, jestli se vajíčka z předchozího dne oplodnila nebo jestli a jak se dělí ostatní embrya. S radostí se setkáváte, když můžete pacientkám volat dobré zprávy, když vidíte krásná embrya anebo za 14 dní slyšíte pozitivní výsledky těhotenských testů.
Když bychom použili výrok „měla jsem úspěšný den“, „dnes se dařilo“, co si pod tím můžeme představit v oblasti embryologie?
Vše od získání vajíčka až po transfer hezkého embrya. Každý dílčí úspěch, který sledujeme a prožíváme v laboratoři spolu s pacientkou při její cestě až k narození zdravého dítěte.
2) Jak byste charakterizovala oblast reprodukční medicíny. Míra důležitosti, přínosu ve společnosti dnes a v blízké budoucnosti?
Reprodukční medicína se stává stále více nápomocným a schopnějším oborem pro páry, které mají cestu k narození zdravého potomka, jakkoliv ztíženou. Mrzí mě, že vstupem různých investorů do oblasti asistované reprodukce začíná být tento obor častěji dehonestován a spojován se slovem byznys. Asistovaná reprodukce je dynamický obor 21. století, kde se hromada lidí snaží skutečně aktivně hledat možnosti a další přístupy, jak nabídnout při stále se zhoršujících vstupních podmínkách párů stejnou, ne-li vyšší úspěšnost jejich léčby neplodnosti.
Reprodukční medicína nejen, že dokáže diagnostikovat a provádět léčbou páry s poruchami plodnosti, dokáže pomoci ke zdravému dítěti i párům, u kterých se setkáváme s vysokou mírou rizika narození dítěte postiženého závažnou chorobou, pokud by nevyhledali pomoc právě na klinice.
Věřím, že s posunem medicíny a genetiky budeme schopni nejen zachytit ale především předcházet většině závažných nemocí, které se projevují v raném dětském věku. Samozřejmě vždy a jen pouze tam, kde nám to legislativa, a hlavně etika dovolí.
3) Jako odbornice co byste vzkázala ženám, které ještě nemají rodinu a děti. Uvažují, v duchu plánují nicméně stále oddalují tento přechod do nové životní role?
Dle mého v České republice chybí osvěta ohledně snižující se plodnosti žen společně s jejich zvyšujícím se věkem. Slavné osobnosti, které nemluví o neplodnosti a problémy s početím, a naopak prezentují své začínající reprodukčními plány po 40. roce věku ženy jako něco „normálního“ nejsou dle mého dobrým signálem pro ženy odkládající vlastní reprodukci. Obecně by bylo dobré vědět, že vlastní plodnost klesá především s věkem ženy a strměji začíná klesat po 35. roce. Jako každá buňka v lidském těle stárne a chřadne, tak i se spermiemi a především vajíčky, která mají ženy už od narození je to zrovna tak. Pokud žena či pár plánují odkládání reprodukčních plánů, určitě by bylo dobré nezanedbat prevenci a poradit se o svým možnostech s reprodukčním lékařem. V dnešní době máme spoustu indikátorů (vyšetření ovariální rezervy, hormonální profil, spermiogram,..), na základě kterých může lékař zhodnotit reprodukční možnosti pacientů.
4) Jednoduše a stručně: čím je ProCrea jiná a výjimečná?
Z pohledu embryologa můžu říct, že vybavení naší laboratoře je skutečně na nejvyšší úrovni. Jsme schopni poskytnout pacientům nejmodernější metodiky, za kterými si vždy odborně stojíme. Díky tomu, že ProCrea je malé reprodukční centrum, nejsme jako embryologové časově přetíženi nezvládnutelným počtem pacientek a můžeme věnovat individuální péči každému jednomu vajíčku, které se do laboratoře dostane. V tom vidím velký přínos oproti jiným velkým klinikám. Můžeme probrat spoustu věcí přímo s pacienty, jak osobně, tak při telefonních konzultacích přímo během léčby. Následně můžeme vždy doporučit i případnou změnu postupu pro další léčbu v případě neúspěchu.
Mgr. Kateřina Veselá
Embryoložka v ProCrea Swiss IVF Center
Více o nás www.procreaivf.cz