Léky užívané při léčbě neplodnosti a metodách asistované reprodukce
Estrogeny a gestageny jsou hlavní ženské pohlavní hormony. Běžně vznikají ve vaječnících. Estrogeny vznikají v průběhu celého cyklu, gestageny jen ve druhé polovině cyklu, po ovulaci. Jejich hlavní úlohou je ve vzájemné spolupráci - k přípravě děložní sliznice k uhnízdění embrya.
V oblasti asistované reprodukce se kombinace estrogenů a gestagenů užívá v některých případech k přípravě děložní sliznice před zavedením zmražených embryí (KET). Gestageny samotné se někdy užívají po ovulaci k podpoře přípravy děložní sliznice k přijetí embrya, ev. v počátečních fázích těhotenství, ale i později v těhotenství k prevenci předčasného porodu. Vždy se však používá v IVF cyklu po odběru vajíček k zajištění kvality děložní sliznice. Dáváme přednost látkám svým účinkem co možná nejbližších přirozeným hormonům.
Estrogeny mohou být ve formě tabletek (Estrimax, Estrofem), náplastí. spraye či gelu. Gestageny se podávají perorálně, výhodnější je však vaginální podávání (Utrogestan, Gynprodyl, Crinone, Lutinus) anebo ve formě intramuskulárních (Agolutin) či subkutánních (Prolutex) injekcí.
K indukci (vyvolání) ovulace při léčbě neplodnosti se často užívají tzv. antiestrogeny (Clostilbegyt tbl, Tamoxifen tbl.) nebo inhibitory aromatázy (Femara tbl.). Jejich fungování je založeno na využití zpětných vazeb mezi estrogeny a gonadotropními hormony. Antiestrogeny se váží na estrogenní receptory a indukují tak produkci gonadotropních hormonů. Podávají se vždy několik dní v první polovině cyklu.
Ke stimulaci ovulace užíváme gonadotropní hormony (gonadotropiny, GTH). Tvoří se přirozeně v podvěsku mozkovém (hypofýze) a řídí činnost vaječníků. Mezi GTH patří FSH - folikulostimulující hormon - jeho úkolem je růst folikulů a LH - luteinizační hormon - jeho úkolem je dozrání folikulů a vyvolání ovulace. HCG - lidský choriový gonadotropin je produkován pouze pouze v těhotenství, a to trofoblastem a později placentou. Průkaz tohoto hormonu v krvi nebo moči se využívá jako těhotenský test. Pro svou strukturální podobnost s LH se používá a vyrábí mimo jiné k tzv. „triggeringu (spuštění) ovulace“ (Pregnyl inj., Ovitrelle inj.).
Rozlišujeme léky s účinkem pouze FSH, s účinkem pouze LH a s kombinovaným účinkem FSH + LH. Užívají se oba druhy přípravků. Názory na to, zda vůbec a kdy je přípravek s kombinovaným účinkem vhodný, nejsou jednotné. Podle způsobu výroby rozlišujeme přípravky původu močového, močového původu vysoce čištěné a léky rekombinantní.
Léky močového původu jsou na trhu nejdéle, vždy obsahují určité množství příměsí, jejich účinek není zcela konstantní. (Eigenorm amp., Menopur amp., Fostimon amp.)
Rekombinantní přípravky jsou novější, jsou vyrobeny pomocí genového inženýrství. Neobsahují žádné příměsi a obsah účinné látky kolísá méně než u močových přípravků. (Puregon Pen, Elonva inj., Gonal F Pen, Bemfola inj., Ovaleap Pen, Pergoveris Pen, Rekovelle Pen).
Všechny gonadotropní stimulační léky se aplikují tenkou jehličkou podkožně a jsou proto určené k samoaplikaci. Většina pacientek toto zvládá bez problémů.
Používáme buď malé dávky gonadotropinů k vyvolání zrání 1 či 2 folikulů s následnou IUI nebo je používáme ve vyšších dávkách k tzv. řízené ovariální stimulaci před IVF. Chceme získat více než jedno vajíčko a následně více než jedno embryo. Toho dosahujeme podáváním gonadotropinů v relativně vysokých dávkách. Dávka je závislá na výsledcích hormonálního profilu, věku, typu protokolu, ev. hmotnosti.
Při řízené hyperstimulaci není výhodné, aby současně s podáváním gonadotropinů tyto látky vznikaly i běžnou cestou v těle ženy. Jen velmi obtížně by se totiž sladilo jejich společné působení. Proto užíváme ve všech stimulačních protokolech léky, které přirozené uvolňování gonadotropinů v hypofýze blokují. Nazývají se GnRh analoga. GnRh = gonadotrophin releasing hormon, tedy hormon uvolňující gonadotropiny, vzniká za normálních okolností v části mozku nazývané hypothalamus. Při léčbě neužíváme přímo GnRH, ale látky vzniklé určitými úpravami jeho molekuly. Dělíme je na agonisty a antagonisty.
Agonisté (Diphereline inj., Decapeptyl inj, Synarel spray) mají krátce po podání souhlasný účinek s GnRh, tedy zvýší uvolňování gynadotropinů z hypofýzy, posléze pak ale díky svém pevné vazbě receptory hypofýzy zablokují a uvolňování gonadotropinů brání. Agonisty je proto třeba podávat dlouhodobě, aby se uplatnil jejich blokační účinek.
Antagonisté (Cetrotide inj., Orgalutran inj.) mají pouze efekt blokační, lze je proto podat krátkodobě, až v průběhu vlasní stimulace.
Upozornění:
V našem výčtu nejsou zcela jistě uvedeny všechny dostupné přípravky. Důvodem je především fakt, že situace na našem trhu se stále mění. Seznam budeme průběžně aktualizovat.
