Léčba zhoršené kvality spermatu
Andrologické vyšetření často příčinu mužské neplodnosti neodhalí, a pokud ano, nemusí být vždy účinná. Přesto toto vyšetření doporučujeme minimálně k vyloučení závažnější patologie v oblasti mužského genitálu, kdy právě prvním příznakem může být zhoršená kvalita spermatu. Na naší klinice působí zkušený urolog – androlog MUDr. Jaroslav Jarabák. Androlog se zabývá i sexuálním zdravím muže, tedy poruchou erekce apod..
IUI – intrauterinní inseminace
IVF - ICSI (intracytoplasmic sperm injection into the oocyte)
Nejlepších výsledků v léčbě mužské neplodnosti jednoznačně dosahují metody asistované reprodukce IVF - ICSI. Především při metodě ICSI, kdy je spermie vpravena injekčně přímo do cytoplazmy vajíčka, je možné vystačit i s minimálním množstvím spermií. Díky této metodě se otevírá možnost mít vlastního potomka i těžce neplodnému muži. Plán IVF a provedení metody ICSI je nezbytné při abnormálním výsledku spermiogramu či u imunologicky podmínění neplodnosti. Je-li plánováno IVF, pak ICSI typ oplození doporučujeme i u tzv. idiopatické neplodnosti (z neznámé příčiny), jelikož za tímto typem neplodnosti mohou být právě skryty poruchy v interakci mezi spermií a vajíčkem při oplozování. Metoda oplození ICSI není bohužel hrazena z prostředků veřejného pojištění.
Léčba neplodnosti při nepřítomnosti spermií v ejakulátu (azoospermie)
Pokud-li se opakovaně v ejakulátu nevyskytují žádné spermie, měl by pár podstoupit genetické vyšetření k možnému odhalení její příčiny. Poté by mělo následovat andrologické vyšetření. Androlog se vyjádří, zda je šance, že tvorba spermií je ve varlatech zachována a spermie lze získat operační cestou.
MESA – Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration
Jde o operační získání spermií z nadvarlete z důvodů porušení transportu spermií mezi nadvarletem a močovou trubici (tzv. obstrukční azoospermie). Jsou to třeba pacienti po sterilizaci nebo muži, kteří byli v mládí zraněni a jejich chámovod (orgán dopravující spermie do močové trubice) byl tímto zraněním porušen. Jsou to také pacienti s vrozenou vývojovou vadou chámovodů. U mužů, kteří netvářejí žádné spermie, se ani v nadvarleti buňky nevyskytují.
MESA - Výkon je prováděn v celkové anestézii v ambulantním režimu a trvá asi 1 hodinu. Přístup k nadvarleti je získán asi 15 mm řezem na šourku. Nadvarle je vtaženo do rány a pod optickým zvětšením (10-20 x) se hledají rozšířené kanálky. Pokud obsahují spermie, opticky mají typickou žlutavou barvu. Po výběru místa odběru se punktuje a odsává obsah dilatovaného kanálku tenkou jehlou do sterilního setu, který je okamžitě předán do laboratoře a pod velkým zvětšením pak vyšetřen na počet, pohyblivost a stavbu spermií. Na základě posouzení kvality a množství získaných spermií je pak doporučena buď změna místa odběru či opakování odběru z úspěšné lokality. Tento postup se opakuje pokud se nezíská dostatek spermií k okamžitému použití nebo k zamrazení. Výkon je ukončen po pokynu embryologa po dostatečném zisku spermií z punktátu.
TESE – Testicular Sperm Extraction
Je metodou volby u pacientů s tzv. neobstrukční azoospermii, kdy primární příčina chybění spermií v ejakulátu je ve varleti, např. pacienti po zánětlivých onemocněních varlat apod. K výkonu TESE se přistupuje také v případě, když metodikou MESA nebyly získané žádné spermie.
TESE je mikrochirurgická metoda, při níž se po otevření šourku proniká k varleti, které se následně řezem otevírá "jako kniha". Poté se pod operačním mikroskopem hledají kanálky obsahující spermie. Jsou snadno rozeznatelné - bílé zbarvení je odlišuje od průsvitných prázdných kanálků. Kanálky varlete jsou vyndány a předány přímo do laboratoře, kde se pod velkým mikroskopickým zvětšení hledají spermie nebo jejich vývojová stádia. Touto metodou se odebírá 5-10 vzorků. Pokud jsou pohlavní buňky nedovyvinuté, nechají se dále kultivovat. I když je tento postup více invazivní, je jednoduchý a v konečném důsledku méně traumatizující než mnohočetné drobné odběry varlete (biopsie). Výkon je prováděn ambulantně v krátkodobé celkové anestezii.