Léčba neplodnosti
Zde uvádíme obecný popis léčby neplodnosti, který se může individuálně lišit.
Porucha na straně muže
Léčba zhoršené kvality spermatu je mnohdy obtížná. Andrologické vyšetření často příčinu mužské neplodnosti neodhalí, a pokud ano, nemusí být vždy účinná. Přesto toto vyšetření doporučujeme minimálně k vyloučení závažnější patologie v oblasti mužského genitálu, kdy právě prvním příznakem může být zhoršená kvalita spermatu. Při zhoršené plodnosti mohou kromě léků pomoci především vitamíny a stopové prvky, které působí jako antioxidanty nebo se přímo účastní metabolických pochodů ve spermiích. Pozitivní efekt má samozřejmě i úprava životního stylu, odstranění stresu, nadměrného kouření a požívání alkoholu. Důležitá je také důsledná léčba infekcí.
Mužské pohlavní orgány - varlata - potřebují ke zdárnému vývoji spermií nižší teplotu než je teplota těla. Vše, co varlata zahřívá, např. těsný oděv, může ohrozit tvorbu spermií. Pro muže je důležité nosit volné oblečení, netrávit mnoho času sezením v autě, nenavštěvovat často sauny apod. Někdy je zjištěna v oblasti genitálu tzv. varikokéla, tj. rozšířená žilní pleteň, která může také způsobit nadměrné zahřívání zárodečného epitelu ve varlatech. Varikokélu lze operačně odstranit.
Nejlepších výsledků v léčbě mužské neplodnosti však jednoznačně dosahují metody asistované reprodukce (IVF-ICSI). Především při metodě ICSI, kdy je spermie vpravena injekčně přímo do cytoplazmy vajíčka, je možné vystačit i s minimálním množstvím spermií. Díky této metodě se otevírá možnost mít vlastního potomka i těžce neplodnému muži. Nevyskytují-li se v ejakulátu žádné spermie (azoospermie), je možné provést chirurgický odběr vzorku z nadvarlete (MESA) nebo přímo z varlete (TESE). Pokud jsou v tomto vzorku spermie nalezeny, je možné je použít k oplození vajíček. Selže-li i tato možnost, lze - pokud s tím léčený pár souhlasí - použít spermie dárce.
Poruchy na straně ženy
U ženy můžeme hormonální léčbou, ať již ve formě tabletek, nebo injekcí, vyvolat ovulaci i odstranit řadu hormonálních poruch včetně poruch štítné žlázy. I samotná léčba poševní infekce může mít pozitivní efekt. Sledujeme kvalitu děložní sliznice a nalézáme-li atypický nález jako polyp děložní apod., je nutno plánovat jeho odstranění. Při výskytu myomu na děloze zaleží na jeho velikosti a lokalizaci, zda je lépe myom ponechat nebo odstranit. Při nálezu endometriózy hodnotíme, zda se vyskytují bolesti břicha, dále velikost a množství ložisek a dle toho volíme konzervativní nebo operační postup. Neprůchodnost obou vejcovodů je nutno řešit pomocí asistované reprodukce. K ní se uchylujeme rovněž v případech, kdy méně náročná léčba je možná, ale není úspěšná. Imunologickou příčinu neplodnosti léčíme pomocí slabých dávek kortikoidů a dalších přípravků, nejlépe však tento typ neplodnosti vyřešíme opět pomocí asistované reprodukce, kdy v laboratoři očistíme vajíčko i spermii od potenciálně škodlivých protilátek a zajistíme tak oplození a vývoj embryí v imunologicky čistém prostředí. Protilátky zejména ovlivňují vzájemnou vazbu spermie a vajíčka. Tento problém nám pomáhá elegantně vyřešit metoda ICSI, kdy je spermie přímo injikována do cytoplasmy vajíčka. Asistovaná reprodukce přinesla i možnost použít vajíčka od dárkyně. Darovaná vajíčka nebo spermie se užívají i v případě některých genetických poruch s rizikem přenosu na potomky. Svůj význam v léčbě neplodnosti má i rehabilitace. Ve vyšetřování a léčbě neplodnosti zohledňujeme věk ženy.
