Hledat
cs
enderuhrro

Komplikace IVF + ET

Nejčastější komplikací je ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS).

V závažné formě se vyskytuje v 3-5%. Určitou míru hyperstimulace vaječníku má po léčbě každá pacientka, kdy pociťuje plné a nafouklé břicho, ale toto časem odezní. Určitá skupina pacientek reaguje na hormonální stimulaci výraznou odpovědí a rozvíjí se OHSS. Pokud má pocity na zvracení, pociťuje výrazné napětí břicha a omezeně močí, jde o závažnější formu OHSS. Taková pacientka musí být sledována. Rozvojem OHSS jsou ohroženy především ženy se syndromem polycystických vaječníků (PCOs) a ženy mladé.

Je potřeba říci, že OHSS je pro pacientku nepříjemný stav, pro vlastní transferované embryo(a) je toto však stav ideální a pacientky s OHSS dobře „těhotnějí“. Dojde-li však po ET k těhotenství, stav se může přechodně zhoršit. Abychom tomuto předešli, u těžkých forem OHSS nemůžeme embryotransfer (ET) provést a raději všechna embrya zamrazíme.

Jelikož odběr vajíček z vaječníku (OPU) je invazivní výkon, je zde vždy riziko komplikací, byť vzácných, které nelze nikdy bohužel zcela vyloučit.

Jde o riziko krvácení, a to jak cestou vaginální (pochvou ven), tak břišní krvácení.

Krvácení ze vpichu v pochvě se snadno ošetří poševní tamponádou, někdy je potřeba provést v pochvě steh v místě krvácení (cca 0,5 % pacientek)

Břišní krvácení: Po odběru vajíček dochází vždy k určitému krvácení uvnitř ve vaječníku. Folikuly, ze kterých byla vysáta folikulární tekutina se naplní krví a ze vpichu jehly do vaječníku vždy unikne část krve do dutiny břišní. Toto krvácení se u 99,5 % zastaví a velice rychle se takové krvácení i vstřebá. Někdy se ale bohužel stane, že toto krvácení se nezastaví a dutina břišní se plní krví. Pacientka pak spíše s odstupem po výkonu pociťuje silné tlaky v podbřišku a má pocity na omdlení. Pak je nutná hospitalizace v nemocnici na gynekologickém oddělení a provedení laparoskopie – krev z dutiny břišní je odsáta a krvácení zastaveno.

Velice vzácně je riziko poškození okolích orgánů v blízkosti vaječníků jako je močový měchýř, střevo, cévy apod.. Toto jsme však na naší klinice ještě nezaznamenali.

Po odběru vajíček z vaječníku, tak jako po každém invazivním výkonu, se může rozvinout zánět v této oblasti (cca pod 1 % pacientek). Zánět je pak léčen většinou antibiotiky. Někdy u rizikových pacientek dáváme antibiotika k výkonu preventivně. K prevenci zánětu je potřeba po výkonu dodržovat zvýšený hygienický režim a doporučujeme několik dní být bez pohlavního styku.

Kontaktní formulář

Objednejte se ke konzultaciVyberte preferovaný způsob, jak Vás můžeme kontaktovat zpět:

Kontaktovat e-mailem
Kontaktovat telefonicky

Souhlasím s tím, že kontaktní údaje budou uchovávány poskytovatelem webových stránek v rozsahu nezbytném pro splnění mé žádosti a budou předány odpovědným třetím stranám. Četl jsem prohlášení o zpracování osobních údajů na těchto stránkách.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Kde nás najdete?

Next Fertility Prague
ProCrea Swiss IVF Center s.r.o.
Nádražní 762/32
(vchod z ul. Rozkošného 1058/3)
150 00  Praha 5 - Smíchov

Zobrazit na mapě

 

Jak nás hodnotí klienti

Poděkování za Honzíčka

Poděkování za Honzíčka
12.03.2021

 „Chtěla bych Vám oznámit, že po úspěšném IVF na Vaší klinice se mi 28.1.2021 narodil bez jakýchkoli komplikací v těhotenství a při přirozeném porodu naprosto zdravý a krásný chlapeček Honzíček. 50 cm, 3,1 kg. Navíc je tak hodný, že zvažuji, zda si k Vám za rok neskáknu ještě pro jednoho :-). „ 

Markéta

Nejkrásnější vánoční dárek

Nejkrásnější vánoční dárek
05.01.2021

„Chtěli jsme vám všem moc poděkovat za náš poklad Karolínku. Jsme vašimi klienty a díky vám se narodila naše holčička 20.12.2020 a stala se naším nejhezčím vánočním dárkem. Malá měla 48cm a 3210g a jsme vám moc vděční.“ Rodina Ženatíkova

Krásné poděkování šťastné maminky

Krásné poděkování šťastné maminky
15.04.2020

Ať nás sužuje pandemie koronaviru nebo ne, miminka se rodí stále, a to i po IVF. Dostali jsme další krásný pozdrav od jedné šťastné maminky.
"Přeji Vám hodně zdraví, ať zvládnete tuto náročnou dobu a můžete pokračovat ve Vaší práci zase naplno. Moc jste nám pomohli a jsme za to opravdu vděční.
S pozdravem A.K.

Poděkování

Poděkování
04.03.2020

Vážený pane doktore Šulci,

Chtěli bychom se touto cestou vrátit zpátky k péči, které se nám dostávalo od Vás a Vašich kolegů z kliniky od cca května loňského roku a které se nám dostává stále v průběhu prozatím dobře se vyvíjejícího těhotenství.

Vám bychom chtěli moc poděkovat mj. také za Váš přístup k nám, díky kterému jsme se i v ne vždy pozitivně vyhlížející situaci cítili tak, že je o nás postaráno a že je tady někdo, na koho se můžeme obrátit pro pomoc a radu. Moc si toho vážíme, protože nám to jednak pomohlo a také jsme si vědomi toho, že to v dnešní době bohužel stále není standard.

 Ještě jednou moc děkujeme

Michalka

Michalka
26.02.2020

Konečně i já se můžu pochlubit radostnou zprávou, že 10. 2. 2020 v 18:15 hod se díky vám narodila krásná Michalka s 3650 g a 51 cm. Narodila se 10 dní po termínu. Šťastní rodiče děkují celému týmu kliniky za vytoužené štěstí. Markéta a Lukáš 

Michal

Michal
07.01.2020

Konečně se vám můžeme pochlubit radostnou zprávou. Dne 24.12.2019 se nám narodil syn Michal. Měřil 48cm a vážil 2720g. Narodil se trošku dřív, přišel na svět ve 37tt. Celému vašemu týmu moc děkujeme za ten náš vytoužený poklad.
Šťastní rodiče Jaroslava a Luboš

Adresa

Next Fertility Prague
ProCrea Swiss IVF Center s.r.o.
Nádražní 762/32
(vchod z ul. Rozkošného 1058/3)
150 00 Praha 5 - Smíchov

Ordinační hodiny

Pondělí 8:00 - 16:30
Úterý 8:00 - 16:30
Středa

8:00 - 16:30 (Genetika do 19:00) 

Čtvrtek 8:00 - 16:30
Pátek 8:00 - 16:30
Sobota Jen pro akutní případy

Call Center Po - Pá: 8:00 - 16:00

Změna ordinančních hodin během Vánoc zde

 

Objednání na spermiogram Po - Pá: 8:00 - 13:00

Kontakt

tel.: +420 257 212 516 - 518
   
e-mail: info.prague@next-fertility.cz
© 2017-2023, Next Fertility Prague All Rights Reserved. Tvorba www S2 STUDIO
↑