Komplikace IVF + ET
Nejčastější komplikací je ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS).
V závažné formě se vyskytuje v 3-5%. Určitou míru hyperstimulace vaječníku má po léčbě každá pacientka, kdy pociťuje plné a nafouklé břicho, ale toto časem odezní. Určitá skupina pacientek reaguje na hormonální stimulaci výraznou odpovědí a rozvíjí se OHSS. Pokud má pocity na zvracení, pociťuje výrazné napětí břicha a omezeně močí, jde o závažnější formu OHSS. Taková pacientka musí být sledována. Rozvojem OHSS jsou ohroženy především ženy se syndromem polycystických vaječníků (PCOs) a ženy mladé.
Je potřeba říci, že OHSS je pro pacientku nepříjemný stav, pro vlastní transferované embryo(a) je toto však stav ideální a pacientky s OHSS dobře „těhotnějí“. Dojde-li však po ET k těhotenství, stav se může přechodně zhoršit. Abychom tomuto předešli, u těžkých forem OHSS nemůžeme embryotransfer (ET) provést a raději všechna embrya zamrazíme.
Jelikož odběr vajíček z vaječníku (OPU) je invazivní výkon, je zde vždy riziko komplikací, byť vzácných, které nelze nikdy bohužel zcela vyloučit.
Jde o riziko krvácení, a to jak cestou vaginální (pochvou ven), tak břišní krvácení.
Krvácení ze vpichu v pochvě se snadno ošetří poševní tamponádou, někdy je potřeba provést v pochvě steh v místě krvácení (cca 0,5 % pacientek)
Břišní krvácení: Po odběru vajíček dochází vždy k určitému krvácení uvnitř ve vaječníku. Folikuly, ze kterých byla vysáta folikulární tekutina se naplní krví a ze vpichu jehly do vaječníku vždy unikne část krve do dutiny břišní. Toto krvácení se u 99,5 % zastaví a velice rychle se takové krvácení i vstřebá. Někdy se ale bohužel stane, že toto krvácení se nezastaví a dutina břišní se plní krví. Pacientka pak spíše s odstupem po výkonu pociťuje silné tlaky v podbřišku a má pocity na omdlení. Pak je nutná hospitalizace v nemocnici na gynekologickém oddělení a provedení laparoskopie – krev z dutiny břišní je odsáta a krvácení zastaveno.
Velice vzácně je riziko poškození okolích orgánů v blízkosti vaječníků jako je močový měchýř, střevo, cévy apod.. Toto jsme však na naší klinice ještě nezaznamenali.
Po odběru vajíček z vaječníku, tak jako po každém invazivním výkonu, se může rozvinout zánět v této oblasti (cca pod 1 % pacientek). Zánět je pak léčen většinou antibiotiky. Někdy u rizikových pacientek dáváme antibiotika k výkonu preventivně. K prevenci zánětu je potřeba po výkonu dodržovat zvýšený hygienický režim a doporučujeme několik dní být bez pohlavního styku.
