KET (kryoembryotransfer)
Embrya dnes mrazíme výhradně metodou zvanou vitrifikace. Tato metoda je sice dražší než dříve prováděné tzv. pomalé mražení, zajistí nám ale s větší pravděpodobností dobré přežívání embryí po rozmražení.
Embrya mohou být zamražena (kryokonzervována) teoreticky nekonečně dlouho.
Výhodou KETu je jeho jednoduchost, kdy odpadá stimulace vaječníků a odběr vajíček, tedy aplikace injekcí a celková anestézie. Léčebné cykly s kryokonzervovanými embryi nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, jde však o celkově méně finančně náročnou léčbu než IVF+ET. Pokud má pár kryokonzervována embrya, má tak šanci otěhotnět pomocí KET a nemusí vstupovat do dalšího náročného procesu IVF.
Úspěšnost otěhotnění je sice o něco nižší než z tzv. čerstvého cyklu (IVF +ET), celkové množství dětí narozených po KET je však v dnešní době již vysoké.
KET plánujeme buď v tzv. nativním (přirozeném) cyklu nebo s hormonální podporou tzv. s HRT.
KET v nativním cyklu můžeme plánovat pouze tehdy, má-li žena ovulační cyklus. Je tedy zapotřebí sledovat ovulaci pomocí ultrazvukového vyšetření - folikulometrie, abychom stanovili den ovulace. Jde o 2-4 ultrazvukové kontroly. Při ovulaci folikul nejen uvolní vajíčko k oplození, což v tomto případě nepotřebujeme, ale tento folikul je hormonálně aktivní a připraví sliznici děložní k přijetí námi transferovaného embrya. Transfer embrya se provádí za 2-5 dní po ovulaci dle stáří embrya.
Při KETu s HRT připravujeme sliznici děložní pomocí estrogenů a gestagenů. Jde tedy nejčastěji pouze o užívání tabletek a vaginálních kapslí. Počet UZ kontrol je méně (1-2). Oba léky se užívají do gravitestu, a pokud dojde k těhotenství, pak je nutno u KETu s HRT užívat oba typy léků až do 12. týdne těhotenství, jelikož není vytvořeno žluté tělísko!
