IVF mimotělní oplodnění
Mimotělní oplodnění - in vitro fertilizace a embryotransfer (IVF+ET) je metoda, po které se na celém světě narodily již statisíce zdravých dětí.
Tato metoda je jedinou možností léčby u oboustranné neprůchodnosti vejcovodů a u andrologického faktoru neplodnosti (zhoršené kvality spermií). Dalšími indikacemi jsou ovariální, imunologický i idiopatický druh neplodnosti a endometrióza.
Základní princip: z vaječníku odsajeme vajíčko, v laboratoři je oplodníme spermií a vzniklé embryo pak přeneseme do dělohy.
Jak vše probíhá? Celý proces se odehraje během jednoho menstruačního cyklu. V první polovině cyklu pomocí hormonálních léků stimulujeme činnost vaječníků tak, aby najednou dozrálo více vajíček než jedno. Smysl hormonální stimulace spočívá v tom, že chceme získat více vajíček na výběr. Ze zkušeností totiž víme, že některé vajíčka nejsou schopná oplození a dále se po oplození jen některá embrya vyvíjejí a jsou životaschopná.
Tato řízená hormonální stimulace začíná 2. nebo 3. den cyklu, kdy i přes menses většinou provádíme UZ vyšetření, abychom měli jistotu, že je vše v pořádku. Pokud ano, zdravotní sestra aplikuje první injekční dávku, a protože jsou tyto léky určené k samoaplikaci, pacientce vše vysvětlí a vydá jí potřebné léky do další kontroly. Reakci vaječníků sledujeme opakovaným ultrazvukovým vyšetřením – cca 2-4x během 10-15 dní. Na poslední kontrole plánujeme termín odběru vajíček.
Odběr vajíček (OPU – oocytes picking up) nebo také punkce folikulů probíhá většinou v krátké celkové anestesii. Proto je nutné mít zajištěné předoperační vyšetření od svého praktika nebo od našeho internisty. Vajíčka odsajeme pod kontrolou ultrazvuku jehlou zavedenou přes poševní stěnu, poté je přemístíme do speciálních kultivačních medií a již se dostávají do péče embryologa. Žena pak odpočívá přibližně dvě hod na lůžku.
Přibližně ve stejný čas její partner odevzdá spermie, které se použijí k oplození vajíček. Po výkonu je pár informován o počtu získaných vajíček a o dalším postupu. Dle situace vystavujeme ženě pracovní neschopnost. Embrya se dále kultivují a po dvou až pěti dnech zavedeme tenkým katetrem vzniklé embryo nebo embrya přes pochvu a děložní čípek do dělohy. Nejčastěji se transferují embrya pětidenní. Tomu říkáme embryotransfer (ET).
Před embryotransferem je pár nebo jen žena je informována o průběhu kultivace embryí, pak probíhá vlastní embryotransfer a cca jednu hodinu klid na lůžku. Při embryotransferu je vhodnější mít plnější močový měchýř. Po ET doporučujeme omezit pouze těžkou fyzickou aktivitu. Od odběru vajíček žena užívá léky, nejčastěji ve formě vaginálních kapslí, gelu, či tabletek a je nutno je užívat nejméně do gravitestu. Pokud otěhotní, je nutné léky užívat cca do 8. týdne těhotenství.
Všechny léčebné procedury jsou vykonávány ambulantně, bez hospitalizace. K OPU a k ET je nutno mít s sebou průkaz totožnosti.
Pokud se vyvíjí více kvalitních embryí, než kolik jich transferujeme do dělohy, tato nadbytečná embrya můžeme zmrazit a transferovat je po rozmražení v některém dalším cyklu, ideálně po úspěšném IVF – po porodu. To nazýváme KET – kryoembryotransfer. Žena již nemusí podstoupit ani stimulaci vaječníků, ani jejich punkci.
Průkaz těhotenství provádíme za 14-16 dní od ET pomocí spolehlivého testu z moče. Do té doby žena nesmí užívané léky vysadit, i kdyby se objevilo krvácení!
V současné době je z prostředků zdravotního pojištění hrazena metoda IVF do 39 let (39. narozenin), a to u všech pojišťoven. Pojišťovnami jsou hrazeny tři nebo čtyři cykly IVF dle počtu transferovaných embryí. Pokud se v prvních dvou IVF cyklech přenese do dělohy maximálně jedno embryo, pojišťovny uhradí čtyři cykly IVF. Pokud se přenesou embrya dvě či více, jsou hrazeny cykly pouze tři.
