IUI - intrauterinní inseminace
Intrauterinní inseminace (IUI) může mít terapeutický efekt při mírně zhoršené plodnosti muže, v případech imunologicky podmíněné, idiopatické neplodnosti apod. Je to metoda první volby při užití spermií dárce.
Úspěšnost této metody je poměrně nízká 10-15% - lze ji však provádět opakovaně, a to každý cyklus. Procento úspěšnosti se tak kumuluje, a proto celkové množství dětí narozených po IUI není rozhodně zanedbatelné.
Základní podmínkou realizace tohoto postupu je zachovaná průchodnost alespoň jednoho z vejcovodů. Proto doporučujeme před provedením IUI vyšetřit průchodnost vejcovodů. Stejně tak by měl být předem vyšetřen spermiogram. Při vážných poruchách na straně muže nemá intrauterinní inseminace očekávaný efekt. Je-li přítomna ovulace, lze nejprve provádět IUI v cyklech bez hormonální léčby (tzv. nativních cyklech). Při neúspěchu nebo není-li ovulace prokázána, užíváme hormonální léky k jejímu vyvolání.
Jak vše probíhá? Pomocí ultrazvukové folikulometrie se stanoví termín IUI. Ten den partner přichází o cca 2 hodiny dříve než žena k vlastnímu výkonu. Získá spermie stejným způsobem jako k vyšetření spermiogramu, tedy masturbací. Pak probíhá úprava spermatu v laboratoři. Pro ženu nepřináší IUI prakticky žádné riziko a samotný výkon je zcela nebolestivý. Nejde vlastně o nic jiného, než o běžné gynekologické vyšetření v zrcadlech. Připravený náplav spermií se tenkým katetrem přes pochvu a čípek děložní vpraví rovnou do dělohy v období ovulace. Žena po pár minutách po výkonu odchází. Po provedení intrauterinní inseminace nejsou třeba žádná omezení, je tedy možná plná fyzická i sexuální aktivita.
IUI je hrazena z prostředků zdravotního pojištění 6x za rok.
