Freeze All
Freeze All – nový přístup v rámci IVF léčby
Klasický průběh IVF cyklu, jak ho známe z posledních desetiletí, se skládal ze stimulace vaječníků, odběru vajíček, jejich oplození a následného zavedení embrya/í do dělohy. Další kvalitní embrya jsou zamražena a užita pro tzv. kyroembryotransfer (KET) v případě neúspěchu prvního transferu nebo pro eventuální další užití po těhotenství a porodu.
Zavedení embrya v cyklu se stimulací vaječníků a odběrem vajíček vždy mělo určité nevýhody. Extrémně vysoké hladiny estrogenů produkované vaječníky při růstu většího počtu folikulů mají nepříznivý vliv na výstavbu děložní sliznice a tím i na uchycení embrya. Dlouhodobě převažovala v našem uvažování vyšší kvalita čerstvého embrya nad tuto nevýhodou. Tomu v minulých letech odpovídaly horší výsledky úspěšnosti u KETů než u transferu embryí čerstvých. S neustálým zlepšováním technik mražení embryí ale tento rozdíl zmizel. Proto stále častěji doporučujeme čerstvé embryo nezavádět a užít ho až v cyklu, kdy budou hladiny estrogenů normální.
Důležitým argumentem je také bezpečnost léčby. Komplikací IVF programu může být hyperstimulační syndrom, tedy nadměrně vystupňovaná reakce vaječníků provázená obtížemi ženy, rozvratem vnitřního prostředí a dalšími možnými komplikacemi. Riziko závažného průběhu je při užití moderních stimulačních protokolů sice jen cca 1%, ale naším cílem je toho riziko pokud možno zcela vyloučit. Rozvoj hyperstimulačního syndromu je úzce spojen s hormonem HCG. Ten užíváme k završení zracího procesu vajíček. A objevuje se také po dosažení těhotenství.
Plán nezavádět čerstvé embryo nám umožňuje užít k dokončení dozrávání vajíček jiné léky, které rozvoj hyperstimulačního syndromu nepodporují. A také je důležité, že k případnému otěhotnění dojde až v dalším cyklu, kdy již žena léky stimulující vaječníky neužívá.
Výhody:
- Srovnatelná nebo dokonce vyšší šance na dosažení těhotenství.
- Snížení rizika hyperstimulačního syndromu.
Nevýhody:
- Časový faktor – transfer je odložen o měsíc.
- Potenciálně o něco vyšší finanční náklady v závislosti na ceně mražení a skladování embryí. Na našem pracovišti je ale cena zmrazení jen jedna bez ohledu na počet embryí. Máme-li více než jedno kvalitní embryo, nehraje již tedy finanční stránka u nás roli.
Pro koho je nový způsob léčby vhodný?
- Pro ženy, u kterých při stimulaci roste hodně folikulů.
- Pro abnormální nález na děložní sliznici – například polyp.
- V případě abnormálních hormonálních hladin zjištěných na počátku cyklu nebo v jeho průběhu.
Komu tento postup nedoporučujeme?
- V případě pouze jednoho embrya.
- Při etických problémech se zmražením embryí.
Obraťte se na naše lékaře, kteří Vám poskytnou více informaci a konzultaci. Stačí vyplnit níže uvedený kontaktní formulář nebo se obrátit na naše koordinátorky tel.: +420 257 212 516.
