IVF for international patients: +420 777 480 662       

 

 

Search
en
csderuhrro

Psychology

psycholožka Markéta Rokytová

We are well aware of the fact that infertility itself is burdensome for the psyche of both partners. Treatment, especially assisted reproduction, brings in particular to the woman a really great strain on her psychological state. We try to minimize these negative impacts with a sensitive approach, enough time for each visit and effort to individualize the care. We also offer support of a psychologist.

You can make an appointment with our psychologist PhDr. Markéta Rokytová via phone number 604 607 937.

WHY TO SEEK PSYCHOLOGIST’S SUPPORT WHEN RECEIVING INFERTILITY TREATMENT?

If a couple wants to have children and their efforts have been failing for some time, then it is the beginning of often a very exhausting long run. Both partners (mainly women) get into a circle of medical examinations and treatments. Current medical science can do almost miracles. However, it is often forgotten that involuntary childlessness is a long term stress. Its psychological aspect is often overlooked and underestimated.

What may involuntarily childless people experience?

Great despair and distortion of ideas of the future life: The child was actually taken for granted. Suddenly, here comes a shock that life can have a different form. The theme of fairness of life appears. "How can it be that children's homes are full of unwanted children and we, who would be loving parents, still cannot have one?"

Doubts about own femininity or manhood: The self-concept is deeply struck. "Every normal woman/normal man is able to have children! Only I am not. Therefore, I am strange and weird."

Feeling guilty: If one of the partners is diagnosed with infertility, the balance in the relationship may be affected. A „fertile partner” might think about finding another partner, an "infertile" partner sometimes tends to break a working relationship only not to hinder the other partner from having a child.

Life with perpetual „only when“: Whole life is driven by the idea: "Our life will begin only when we have a child." Even several years pass by and disappear this way.

Social isolation: All friends give birth or have young children, and thus common topics fade away and what’s more: the friends’ new topics hurt. "Therefore, it is safer to avoid these situations."

Partners’ conflicts: A long term stress is often transferred to the partnership life. Men and women have different adjustment mechanisms for coping with crisis and this difference may cause conflicts.

Sexuality: It sometimes gets under pressure of fertile days and gynaecological surgeries. It loses its spontaneity and slowly fades away from the relationship.

Confrontation with own insufficiency: „I have invested everything, including time, money and own body, but without results. What am I doing wrong?”

Alienation to own body: The body „doesn’t work” to expectations and it even becomes subject of continuous examinations and surgeries; the intimate zone is permanently disturbed. There is often weight gain as a result of hormone treatment.

Ingrowth of infertility in all spheres and levels of life: „Can we book a holiday? What if we already expect a child? Should we buy a bigger or smaller flat? What if we speak too soon by buying a big flat? But what if the small flat is not big enough then?" Women sometimes remain too long in the job that does not satisfy them because "what if I just get pregnant?"

Great pressure from the people around: Frequently asked questions: "So, when are you finally going to start a family?" Guaranteed pieces of advice on "how to do it". If the partners act as if they still do not want a child, they are blamed for careerism. They must figure out how to excuse their frequent absence at work and doctor visits if they do not want to spread such intimate information.

How can a psychologist help?

Psychologist provides crisis intervention, helping to relieve acute stress. It is often said that infertility is due to some psychological block. Meetings with psychologist should reveal any blocks, ambivalence or other psychological problems. It is even necessary to deal with the possibility that the efforts to have a baby might simply fail. And if infertility really threatens the quality of the relationship, this is, of course, a topic for a psychologist.

Contact form

Write to usChoose your preferred way we can contact you back:

Contact by email
Contact by phone

I agree that my contact information will be stored by the website provider in the extent necessary for the fulfillment of my request and will be forwarded to responsible third parties. I have read the statement on the processing of personal data on this site.

I agree to process my personal data

Where do you find us?

Next Fertility Prague
ProCrea Swiss IVF Center s.r.o.
Nádražní Str. 762/32
(entrance from Rozkošného Str. 1058/3)
150 00  Prague 5 - Smíchov

Show on map

News

Public holidays 5th and 6th of July

24.06.2022

We would like to inform you that clinic will have limited operating hours on 5th and 6th of July 2022. We look forward to seeing you again after the return.  

WHOLE ARTICLE

Otevírací doba během Velikonoc 2022

15.04.2022

Klinika je uzavřena 15-18.4.2022 

WHOLE ARTICLE

Otevírací doba během Vánoc 2021

29.11.2021

Vážení klienti, v době vánočních svátků upravuje naše klinika ordinanční hodiny. Děkujeme za pochopení. 23.12. – 31.12.2021: 8:00 – 13:00 hod. 24.12.-26.12.2021: zavřeno   Team Next Fertility Prague

WHOLE ARTICLE

COVID-19 info ke dni 22.11.

22.11.2021

Vážení klienti, chtěli bychom Vás informovat a ujistit, že současná vládní opatření ČR nemají dopad na na léčbu našich pacientů  a neomezují provoz kliniky. Prosíme pouze o součinnost při dodržování níže uvedených postupů: • Vyplňte formulář připravený pro COVID-19 opatření na recepci kliniky. • Při vstupu na kliniku noste masku. • Vaše teplota bude zkontrolována při vstupu. • Pokud se necítíte dobře, zavolejte nejdříve na kliniku a konzultujte Vaší plánovanou návštěvu s personálem.  • Pokud konzultace nejsou možné osobně, můžeme je naplánovat nebo sjednat přes Skype-Zoom, abychom zajistili, že budeme vašemu případu věnovat včas. • Pokud jste byli v úzkém kontaktu s pozitivní osobou COVID, informujte nás a my Vaši léčbu odložíme o dva týdny. • Dostavte se ke svému lékaři samostatně nebo se svým partnerem, bez další společnosti. • Budeme i nadále sledovat nové vládní předpisy, abychom Vám a Vaší rodině poskytli nejbezpečnější prostředí pro léčbu. • Mezinárodní pacienty prosíme, aby kontaktovali koordinátory kliniky na adrese: info.prague@next-fertility.cz  Budeme Vás informovat o nejnovějších cestovních informacích a potřebné dokumentaci. Děkujeme za pochopení a respektování našich pravidel. Těšíme se na Vaši návštěvu, tým Next Fertility Prague  

WHOLE ARTICLE

SOCIAL FREEZING a hladina AMH

05.10.2021

  SOCIAL FREEZING a hladina AMH Social freezing pro ženy znamená možnost uchování vlastních vajíček pro odklad rodičovství, a to z nejrůznějších důvodů (např. upřednostnění kariéry, studií, hledání vhodného partnera, při práci ve škodlivém prostředí anebo pro závažné zdravotní důvody jako je plánovaná onkologická léčba, operace vaječníků apod.). Možnosti, které naše klinika nabízí, dávají čas a prostor pro uskutečnění snů nebo překonání komplikovaných životních období. Pro realizaci zamražení vlastních vajíček stačí navštívit Next Fertility kliniku, využít konzultace s lékařem a sestavit plán dalších kroků. Celý proces znamená jednoduchou hormonální stimulaci, odběr vajíček a jejich následné zamražení (vitrifikaci). Vajíčka jsou pak uchovávána na klinice Next Fertility v tekutém dusíku, dokud je žena nebude potřebovat. Naše klinika doporučuje před procesem social freezingu ověřit hodnoty AMH -tzv. anti-Müllerian hormonu.  Hladina AMH je neocenitelným pomocníkem nejen pro správnou hormonální stimulaci v asistované reprodukci, ale spolu s klinickým (zejména ultrazvukovým vyšetřením vaječníků) pomáhá stanovit tzv. plodnost ženy, její ovariální rezervu, což je pro samotný social freezing velmi důležité. Vyšetření AMH obnáší jen odběr malého vzorku krve. Výsledek je dostupný z naší laboratoře obvykle do týdne.   MUDr. Renáta Krmíčková Ph.D. Lékařka Next Fertility Uvažujete o Social Freezingu? Chcete se dovědět více od našich lékařů, pak doporučujeme zažádat o osobní konzultaci.  

WHOLE ARTICLE

Interview with our embryologist Katerina Veselá

07.06.2021

Four questions to our IVF team at the ProCrea Swiss IVF Center This time with the embryologist Kateřina Vesela. "Assisted reproduction is a dynamic field of the 21st century." 1) What does your working day mean to you? Adventure, tension, joy or mission? More or less most of the named. When starting work in embryology, everyone feels that their working day is really a mission to help someone. But over time, you will find that this is just a kind of work, but you must never cheat it, because the level of responsibility you have towards patients is huge. It forces you to do everything 100%, you come to work with tension in the morning and wait to see if the eggs from the previous day were fertilized or if and how the other embryos are divided. You are happy to be able to call patients the good news, to see beautiful embryos or to hear positive pregnancy test results in 14 days. If we used the statement "I had a successful day", "I did well today", what can we imagine in the field of embryology? Everything from getting an egg to transferring a nice embryo. Every partial success that we monitor and experience in the laboratory together with the patient on her way to the birth of a healthy child. 2) How would you characterize the field of reproductive medicine. Degree of importance, benefit in society today and in the near future? Reproductive medicine is becoming an increasingly helpful and capable field for couples who have a difficult time with the birth of a healthy offspring. I am sorry that with the entry of various investors into the field of assisted reproduction, this field is becoming more often dishonored and associated with the word business. Assisted reproduction is a dynamic field of the 21st century, where a lot of people are really actively looking for ways and other approaches to offer couples the same, if not higher, success in their infertility treatment in the context of ever-deteriorating entry conditions. Reproductive medicine not only can diagnose and treat couples with fertility disorders, it can help a healthy child and couples who are at high risk of giving birth to a child with a serious illness if they do not seek help at the clinic. I believe that with the shift in medicine and genetics, we will be able not only to capture but, above all, to prevent most serious diseases that manifest in early childhood. Of course, always and only where the legislation and especially ethics allow it. 3) As an expert, what would you say to women who do not yet have a family and children. Do they think, in the spirit of planning, they are still delaying this transition to a new role in life? In my opinion, there is a lack of awareness in the Czech Republic about the declining fertility of women together with their increasing age. Celebrities who do not talk about infertility and problems with conception, and on the contrary present their beginning reproductive plans after the age of 40 as a woman "normal" are not, in my opinion, a good signal for women postponing their own reproduction. In general, it would be good to know that one's own fertility decreases, especially with the woman's age, and begins to decline more sharply after the age of 35. Just as every cell in the human body ages and withers, so it is with sperm and especially eggs that women have had from birth. If a woman or couple is planning to postpone reproductive plans, it would certainly be good not to neglect prevention and consult your reproductive doctor about your options. Today we have a lot of indicators (examination of ovarian reserve, hormonal profile, spermiogram, ..), based on which the doctor can evaluate the reproductive possibilities of patients. 4) Simply and concisely: what makes ProCrea different and unique? From the embryologist's point of view, I can say that the equipment of our laboratory is really at the highest level. We are able to provide patients with the most modern methodologies, which we always stand for professionally. Due to the fact that ProCrea is a small reproductive center, as embryologists we are not overloaded with an unmanageable number of patients and we can pay individual care to each egg that enters the laboratory. I see a great benefit in this compared to other large clinics. We can discuss a lot of things directly with patients, both in person and by telephone during the treatment. Subsequently, we can always recommend a possible change in the procedure for further treatment in case of failure. Mgr. Kateřina Veselá Embryologist at ProCrea Swiss IVF Center  More about IVF clinic  www.procreaivf.cz/en

WHOLE ARTICLE

Client ranking

The most beautiful Christmas

The most beautiful Christmas
05.01.2021

"We would like to thank you very much for our treasure Karolína. We are your clients and thanks to you, our little girl was born on December 20, 2020 and became our most beautiful Christmas gift. The little one was 48cm and 3210g and we are very grateful to you.” Family Ženatík

Beautiful

Beautiful "Thank you" from a happy, new mother
15.04.2020

Even during COVID pandemic time babies are born, including via IVF treatments. We received this beautiful thank you message from a happy new mother.

"I wish you primarily good health, so you could handle this challenging times and continue with your work. You have helped us greatly and we will be forever grateful."

Thank you

Thank you
04.03.2020

Dr. Šulc,

we would like to use this opportunity to thank you and your colleagues for the  care we received during our IVF treatment and following pregnancy from May 2019 until now.

We are especially grateful for your personal approach to our case, we felt cared after even when situation was not easy, we always knew we can turn to you for advice. We are aware that today it is unfortunatelly not a standard everywhere, so we value not only your medical help but also kind approach.

Michalka

Michalka
26.02.2020

Finaly even me can boast with joyfull news. On 10th February 2020 was born gorgeous girl Michalka (3650 g, 51 cm). She arrived 10 days after predicted date of birth. We, happy parents, want to thank to the whole Gest team for the longwished happiness. Markéta and Lukáš

Michal

Michal
07.01.2020

Finally can we show off our babyboy Michal. He was born on 24.12.2019, his weight was 2720g and was 48 cm long. Michal came into this world little bit earlier - at 37th week. 
Thanks a lot to the whole team - finally we have our little treasure. 
Happy parents Jaroslava and Luboš 

Zuzanka

Zuzanka
11.12.2019

We would like to thank the whole GEST team for the birth of our babygirl Zuzanka. She was born on 13. 7. 2018. Her weight was just 1120g - she was early born (28+6 week). She became a healthy, beautifull girl.
Grretings and thanks a lot again. 
Milena Wágnerová  

 

Address

Next Fertility Prague
ProCrea Swiss IVF Center s.r.o.
Nádražní 762/32
(vchod z ul. Rozkošného 1058/3)
150 00 Praha 5 - Smíchov

Surgery hours:

Monday 8:00 - 16:30
Tuesday 8:00 - 19:00
Wednesday 8:00 - 19:00
Thursday 8:00 - 16:30
Friday 8:00 - 16:30
Saturday Emergency only
© 2017-2022, Next Fertility Prague All Rights Reserved. Created by S2 STUDIO
↑